TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU 14. YAŞINDA

1986 yılında İstanbul ve Samsun toplantılarıyla başlayan, 1996 yılında Aydın Toplantısı’yla yeniden alevlenen gazeteci meslek örgütlerinin tek çatı altında toplanması düşüncesi üzerinden tam 16 yıl geçti..

13 Mart 2012 Salı 14:03
Aydın, Balıkesir, Aksaray, Çukurova, Antalya, Diyarbakır ve son olarak Bursa’daki toplantıların ardından yaşama geçirilen Türkiye Gazeteciler Federasyonu bugün, 14 yaşında..
Bu süreçte rahmetle andığımız TGF Kurucu Başkanımız İsmail Sivri başta olmak üzere 12 yıl süreyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun başkanlığını yapan Sayın Nazmi Bilgin’e, federasyona emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Kuruluş yıldönümümüzü kutlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile yetkililere, meslektaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.
Bugün Anadolu, Trakya, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde toplam 77 üyesi bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun temsil ettiği yaklaşık 30 bin gazeteci bulunmaktadır. TGF bu haliyle Türkiye'nin en büyük basın meslek örgütüdür.
Onların sorunlarını ilgili yerlere taşımak, sorunlara çözüm aramak, bu konuda mücadele ederek basının sesini duyurmak en büyük hedefimiz.
Ulusumuzun önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın milletin müşterek sesidir. Başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir” sözünden hareketle, ülkemizin birliği, barışı, huzuru, güvenliği ve çağdaşlaşması konusunda üzerimize düşen görevleri biliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki üyelerimiz bu bilinçle çalışmalarını sürdürmektedir.
Gerek basın özgürlüğü açısından gerekse meslektaşlarımıza yönelik, baskı, tehdit, tecrit ve tutukluluk durumları açısından içinde bulunduğumuz bu zor süreçte önümüze çıkan engelleri el birliğiyle aşmak için dün ne yapıldıysa, bugün de daha kararlı, daha dinamik bir şekilde sorunların üzerine gideceğimizi bugün buradan duyurmak istiyoruz. Örgütlü mücadelenin öneminden hareketle daha güçlü, daha etkin bir federasyonu yaşama geçirmek, demokratik rejimlere yakışır basın özgürlüğünü tesis etmek için güç birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu ve şahsım adına kuruluş yıldönümümüzde bizi yalnız bırakmayanlara bir kez daha teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
 
Atilla Sertel
Turkiye Gazeteciler Federasyonu
Genel Başkanı
Yükleniyor...