GAZETECİLERDEN SURİYE'YE TEPKİ

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Haber Kameramanları Derneği ve Diplomasi Muhabirleri Derneği, Suriye'deki gazeteci ölümlerini protesto etmek amacıyla, Suriye Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı.

07 Mart 2012 Çarşamba 16:46
Ellerinde Türkçe ve İngilizce "Gazetecileri Öldürmeyin", "Gazeteciler Hedef Tahtası Değildir" ve "Gerçekleri Öldürmeyin" şeklinde yazılı dövizler ile öldürülen gazetecilerin fotoğrafları bulunan muhabir, foto muhabiri ve kameramanlar Suriye Büyükelçiliği'nin önünde toplandı.
"2012'DE SURİYE'DE 5 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ"
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel hazırlanan ortak açıklama metnini okudu. Özel, tek amacının yaşanan gerçekleri aktarmak olan gazetecilerin Suriye'de hedef seçilmelerini öfkeyle karşıladıklarını belirterek, Esad rejimini kınadıkları kaydetti. Son olarak, üç gazetecinin ölümüne üç gazetecinin de yaralanmasına neden olan saldırıda, gazetecilerin bulunduğu basın merkezinin açıkça hedef alındığını kaydeden Özel, gerçeklerin, öldürülen gazeteciler ile birlikte ölmeyeceğini söyledi. Özel sözlerini şöyle sürdürdü: "Otokrat rejimlerin serbest bilgi akışına izin vermediği ülkelerde, gerçekte neler olduğunu aktarma görevi gazetecilerindir. Çok büyük riskler alarak, çoğu kez yasa dışı yollarla isyan ülkelerine giren gazeteciler, burada yaşananları gerçek yüzü ile aktaran kahramanlardır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da, diktatörlere karşı halkın ayaklanması ile son bir yıl, yakın tarihin en hareketli dönemlerinden biridir. Bu hareket Arap Baharı olarak tanımlansa da gazeteciler için bahar değildir. 2011 yılında 52 gazeteci öldürüldü. Bunların 16'sı ise Arap Baharı'nı izleyen gazetecilerdi. 2012 yılının henüz başında ise Suriye'de 5 gazeteci hayatını kaybetmiştir."
"GAZETECİLER, ARAP BAHARI'NIN KAHRAMANLARI"
Özel, Arap Baharı'nda öldürülen gazeciler hakkında bilgi verirken, "Bu dönemde öldürülen ilk gazeteci EPA ajansının foto muhabiri Lucas Mebrouk Dolega oldu. 32 yaşındaki Dolega, Tunus'ta Zeynel Abidin Bin Ali'ye karşı yapılan protestoda, güvenlik güçlerince öldürüldü" diye konuştu. "Gazeteciler Arap Baharı'nın kahramanları olarak anılacak" şeklinde konuştu.
Libya'da dört gazetecinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Özel,"Bunların arasında Oscar'a aday gösterilen savaş belgeseli Restropo'nun yönetmenlerinden muhabir Tim Hetherington ile Pulitzer Ödülü'ne aday gösterilen Getty Images, foto muhabiri Chris Hondros da vardı. Libya'da ölenlerin biri de El Cezire kameramanı Ali Hasan el-Caber idi" dedi. Arap Baharı'nda en ölümcül ülkenin 11 ayda sekiz gazetecinin ölümüyle Suriye olduğuna dikkat çeken Özel, şöyle devam etti: "Devlet Başkanı Beşar Esad, gösterilerin başladığı ilk andan itibaren ülkesini yabancı gazetecilere kapattı. Bu nedenle gazeteciler büyük risk alarak Türkiye ve Lübnan sınırından Suriye'ye giriyor. Kapanan sınırları aşmaya çalışan Anthony Shadid de bu yolculuğunda can verdi. Burada, roket güdümlü el bombası saldırısının ortasında kalan France2 televizyonundan Gilles Jacquier, batı medyasından ölen ilk gazeteci oldu. Suriye'deki gazeteci katliamları, Amerikalı usta gazeteci Marie Colvin ile bu yıl World Press Photo'da ödül kazanan Fransız foto muhabiri Remi Ochlik ve Suriyeli Rami al-Sayed'le sürdü"
Gerçeklerin gazeteciler sayesinde ortaya çıktığını ve kamuoyunun da yine gazeteciler sayesinde oluştuğunu belirten Özel, geçmişte de birçok savaşı, fotoğraf ve görüntüleri ile gazetecilerin sonlandırdığına dikkat çekti. Ortadoğu'da da halkların özgürlük mücadelesini, sonrasında yaşanan kaosu da tüm dünyanın ilgisine gazetecilerin sunduğunu da hatırlatan Özel, "Dünya, burada yaşananları cesur gazetecilerin kalemi, fotoğraf makinesi ve kamerası ile görmekte, oradaki gazeteciler milyonların gözü, kulağı olmaktadır" diye konuştu.
"GERÇEĞİN ÜZERİNE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ"
Gazeteci arkadaşlarının ölüm haberlerinin kendilerine acı verdiğini, arkadaşlarının güvenliklerinin sağlanmamasını ve gerçeklerin sesini kısmak adına hedef gözetilerek öldürülmelerini öfke ve nefretle kınadıklarını da belirten Özel, "Esad rejimine, gazetecilere ve haber alma hürriyetine karşı aldığı bu tavır karşısında cesur gazetecilerin susturulamayacığını, gerçeğin üzerine muhabir, foto muhabiri ve kameramanlar olarak korkusuzca yürümeye devam edeceğimizi hatırlatıyoruz" dedi.
Özel, halen, aralarında Türk gazetecilerin de bulunduğu yüzlerce basın emekçisinin görev yaptığı başta Suriye olmak üzere Libya, Tunus ve Mısır'da, gazetecilerin uluslararası yasalarla tanınan haklarına saygı duyulmasını ve güvenliklerinin ağlanmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.
"YIPRANMA HAKKININ GERİ VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ"
Ortak açıklama metnini okuyan TFKD Başkanı Özel, gazetecilerin çalışma koşullarının zorluğunun apaçık ortada olduğuna da vurgu yaparak, "Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi'nin açıkladığı rakamlara göre 52 gazetecinin öldürüldüğü 2011 yılında 35 gazeteci de görevini yaptığı sırada hayatını kaybetmiştir. Bu rakamların Türkiye'deki kanun yapıcıların da dikkatini çekmesini diliyor, gazetecilerin 2008 yılında ellerinden alınan Yıpranma Hakkı'nın bir an evvel geri verilmesini umutla bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler: Gazeteciler, Suriye, Tepki
Yükleniyor...