Karabük medyası uyardı: Seçime gölge düşmesin

Karabük Gazeteciler İletişim Derneği ( KGİD) , Karabük İletişim Derneği (KİD) ve Karabük Anadolu Spor Gazetecileri Derneği ( ASGD) , Son dönemlerde medya mensuplarına karşı yapılan hakaret türü söylemleri kınadı.

08 Mayıs 2015 Cuma 15:16

Karabük Gazeteciler İletişim Derneği ( KGİD) , Karabük İletişim Derneği (KİD) ve Karabük Anadolu Spor Gazetecileri Derneği ( ASGD) , Son dönemlerde medya mensuplarına karşı yapılan hakaret türü söylemleri kınadılar ve son yaşanan olay sonrası ayrı ayrı kınama yazıları ile kamuoyunun dikkatini çektiler. Derneklerin açıklamaları aynen şöyle:

Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği:

“Ülkemiz 7 Haziran 2015  Milletvekili seçimlerine demokratik bir süreç içinde girmeye hazırlanıyor. Hizmet yarışında olan siyasetçiler ve onları takip etmek zorunda olan gazeteciler bilindiği bir kamu görevi yapmaktadırlar. Görevleri sadece Kamuyu aydınlatma bilgi aktarma olan Gazetecilerin,  haberleri üzerine son günlerde Karabük’te sosyal medya üzerinden yada farklı  iletişim araçlarıyla yasalara haykırı,çirkin ve tehdit içeren yorumlar olduğunu  görmekteyiz.. Son derece ılıman bir havada geçen Genel seçimlere bu tür yazılar ve yorumlar gölge düşürmektedir. Gazeteci yaptığı haberden yasalar önünde sorumludur, kişisel suçlama varsa yargı yolu açıktır onun haricinde eksik bilgilendirme varsa yasal tekzip hakkı vardır, tüm bunların ötesinde  cevap verme hakkı vardır. Bu anlamda, en son olarak, Yönetim Kurulu Üyemiz İsmail Akça’ya yönelik sosyal medyada yayımlanan (bilahare geri çekilen)  ifadeleri kınıyoruz. Bu tür olayların Karabük’te son derece güzel havada geçen seçimlere gölge düşürmesinden dolayı endişelerimizi iletiyor, Gazeteci gazeteciliğini, siyasetçi siyasetçiliğini yapması bizim arzumuzdur. Bu tip olayların devamı halinde yasalar nezdinde üyelerimizin haklarını koruyacağımızı kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz..

Karabük İletişim Derneği:

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hülâsa bir milletin hedef-i saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”  Mustafa Kemal ATATÜRK

“Millet iradesinin tecelli edeceği 7 Haziran seçimlerine yaklaşılırken, ülkede hızla büyüyen gerginlik ortamında, zor şartlar altına görev yapan meslektaşlarımıza yer-yer fiili, yer-yer de sosyal medya ortamına sözlü saldırılar artmaya başlamıştır. Söyleyecek sözleri olmayan bindirilmiş klevye delikanlıları(!), adamın adamları sözde savundukları ideal sahiplerini de sıkıntıya sokacak şekilde basın mensuplarına tehditler savurduğunu gözlemlemekteyiz.Derneğimiz Başkan Yardımcısı gazeteci İsmai AKÇA’nın sahibi olduğu gazetede yayımlanan bir haber nedeni ile sosyal ortamda yaşadığı taciz ve hakaret bu durumların son örneğidir. Meslektaşımıza yapılan hakaretleri esefle kınıyor, gazetecileri hedef gösterenlere de bir gün bu gazetecilerin lazım olacağını hatırlatıyoruz.”

Karabük ASGD Şubesi:
 “Ülkemiz 7 Haziran 2015  Milletvekili seçimlerine demokratik bir süreç içinde girmeye hazırlanıyor. Kamu görevi yapan gazeteciler ise bu süreçte okurlarını aydınlatmak,haberi paylaşmak için canla başla çalışıyor. Görevleri sadece Kamuyu aydınlatma bilgi aktarma olan Gazetecilerin haberleri üzerine son günlerde sosyal medya üzerinden yada telefon-mail iletişim araçları ile yasalara haykırı,çirkin ve tehdit içeren yorumlar olduğunu da üzülerek görmekteyiz. Gazeteci yaptığı haberden yasalar önünde sorumludur, kişisel suçlama varsa yargı yolu açıktır onun haricinde eksik bilgilendirme varsa yasal tekzip hakkı vardır, tüm bunların ötesinde  cevap verme hakkı vardır. Bu anlamda, Yönetim Kurulu Üyemiz ve Karabük Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Akça’ya yönelik sosyal medyada yayımlanan (bilahare geri çekilen) çirkin tehdit içeren ifadeleri kınıyoruz. Bu tip olayların devamı halinde yasalar nezdinde üyelerimizin haklarını koruyacağımızı kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.”  

Yükleniyor...