20 ÜLKE’DEN 100 GAZETECİ TATARİSTAN KAZAN’DA

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun organizasyonu ile “Türk Dünyası 2. Gazeteciler şurası” Tataristan’ın başkenti Kazan’da toplanıyor. Şura'da Basın Vakfı'nı Genel Başkan Yılmaz Karaca temsil edecek.

22 Mayıs 2015 Cuma 18:05
           Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun organizasyonu ile “Türk Dünyası 2. Gazeteciler şurası” Tataristan’ın başkenti Kazan’da toplanıyor. Şura'da Basın VAkfı'nı Genel Başkan Yılmaz Karaca temsil edecek.

Şura, Diş işleri Bakanlığı, Kazan Başkonsolosluğu, TİKA, Dış Türkler Akraba Topluluğu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, TRT, Anadolu Ajansı ve THY’’nın destekleri ile gerçekleşiyor.

26-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Kazan’da gerçekleşecek“Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şuarası”nda, “Türk Dünyası Medya ve İletişim Sergisi” de açılacak. Sergide, şuraya katılacak gazeteciler tarafından getirilen gazete örnekleri ve yayınlar sergilenecek. Zirve dolayısıyla “Tataristan’ın Türk dünyasında jeopolitik yapısı” ve “Türk Dünyasında iletişim gelişmeleri” konulu panel ve oturumlarda gerçekleşecek.

Tataristan’a giden Türk medyası, İdil nehri boyundaki Tarihi Bulgar devletinin kurulduğu Bulgar şehri başta olmak üzere Tataristan ve Kazan’ın tarihi ve turistik yerlerini gezecekler. Kazan Federal Üniversitesi’ni de ziyaret edecek heyet,  zirve dolayısıyla Avrasya Gazete Radyo Televizyon Yayıncıları Derneğinin katkısı ile hazırlanan “Eskişehir’den Kazan’a Türk Dünyası Kültür Başkentleri” belgeselinin sinevizyon gösterisi de şuraya katılan gazetecilerin gösterimine sunulacak.

Şura ile ilgili bir açıklama yapan Dünya Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, “Türk Dünyası gazetecileri ilk kez bir şura ile Eskişehir’de bir araya gelmişti. Bunu gelenek hale getirdik. Federasyonumuzun öncülüğünde Türkiye Gazeteciler Federasyonu Basın Vakfı’nın iş birliği ile uzun çalışmalar sonucu Tataristan’da 2. Gazeteciler şuarasını da gerçekleştiriyoruz. Şura’ya destek veren, ilgi ve alakalarını gösteren gerek Türkiye ve gerekse RF Tataristan devlet yöneticileri başta olmak üzere, resmi ve özel tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz’ dedi.

Demir, Türk Dünyası gazetecilerinin Eskişehir zirvesinin önemli bir başlangıç olduğunu, bu zirvenin geleneksel hale getirilerek sürdürülmesi kararı alındığını ifade ederek, Dünya Gazeteciler Federasyonu, Türk Dış işleri Bakanlığı ve RF Tataristan yetkilileri  resmi görüşmeler yaparak, Dünya Gazeteciler Federasyonu ve TATMEDYA işbirliği yaparak, “Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası”nın Türk Dünyası 2014 yılı Kültür Başkenti olan Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilmesine karar verildiğini söyledi.

TÜRK DÜNYASI’NIN KALBİ KAZAN’DA ATACAK

Hazırlıkların son açamaya geldiğini, resmi izinler alınarak dünyanın çeşitli ülkelerindeki değişik yerlerden 35, Türkiye’den 15 ve Tataristan’dan da 50 gazetecinin şuraya katılacağını belirten Demir, zirve kapsamında sergi, sempozyum, panel, kültürel çalışmalarının yanı sıra çeşitli etkinliklerin de düzenleneceğini kaydetti.

RF Tataristan organizasyonunun büyük ilgi göreceği etkinlik kapsamında, Türk Dünyası ile ilgili görüş ve düşüncelerin alınacağını, gazetecilerin Tataristan ve Kazan kentinin tarihi ve kültürel yerlerine de turistik gezi turu düzenleneceğini belirtildi.

Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti Başkenti Kazan’da yapılacak olan etkinliğe, 20 ülkeden 100’ün üzerinde gazetecinin katılması beklenirken, 2.’si düzenlenen organizasyonun Tataristan Özerk Cumhuriyeti, TATMEDYA ve Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun ortak organizesi ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın katılımı ve katkısı ile Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı RustamMinnikhanov’un himayelerinde Tataristan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılacağı bildirildi.

Dünya Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, “2. Türk Dünyası Gazeteciler Şurası”nın amacının Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin tarihi, turistik yerleri ve kültürünü Türk Dünyası ve dünyaya yaymak olduğunu söyledi.

Demir, konuşmasına şöyle devam etti.

“Tataristan’da hizmet veren medya mensuplarının Türk Dünyası medya mensupları ile buluşmasını sağlamak, medya mensupları arasındaki bilgi alış-verişleri, tanışma, mesleki dayanışmayı temin etmek, problemlerini müşterek konuşarak çözüm yollarını yetkililere iletmektir. Yine meslektaşlarımız ile birlikte Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti ve Türk Dünyası’na daha iyi nasıl hizmet edilebiliriz, bu birliktelikten insanlık nasıl faydalanır, bunun yol ve yöntemlerini arayarak hayata nasıl geçirebiliriz.”Yükleniyor...