EGC'DEN SERTEL VE ERDOĞAN'A ANLAMLI ÖDÜL

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, TGF Genel Başkanı Atilla Sertel'e 'DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK' ödülü, TGF YİK Başkanı ve ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan’a da “MEDYA HİZMET ÖDÜLÜ” verdi.

23 Mayıs 2013 Perşembe 17:34

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti tarafından, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel'e 'DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK' ödülü,   TGF Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Anadolu Spor Gazetecileri Derneği(ASGD) Genel Başkanı İbrahim Erdoğan’a da,  “MEDYA HİZMET ÖDÜLÜ” verildi.

Eskişehir’de düzenlenen “GELENEKSEL MEDYA ÖDÜLLERİ”  töreninde konuşan EGC Başkanı Yılmaz Karaca,  TGF Genel Başkanı Atilla Sertel'i, kararlı ve cesur mücadelesinden ötürü  "DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK' ödülüne layık gördüklerini açıkladı. Karaca, Cemiyet Yönetim Kurulu’nun ayrıca bu yıl medya hizmet ödülünü ASGD Genel Başkan’ı İbrahim Erdoğan’a verilmesini kararlaştırdığını belirtirken, “Sayın Genel Başkanımız, statlardaki 20 yıllık akreditasyon mücadelesinin sonuçlandırılmasında çok büyük çaba sarf etmiş ve Anadolu’da görev yapan meslektaşlarımızın önünü açan bir başarı elde edilmesine öncülük yapmıştır. ASGD’nin cesur  ve kararlı mücadelesi onun liderliğinde sonuca ulaşmıştır. Bu nedenle  bizler de kendisini bu anlamlı hizmetinden ötürü bir şükran plaketi ile ödüllendirmek istedik” dedi.

Plaketini Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt’un elinden alan TGF YİK Başkanı ve ASGD Genel Başkanı İbrahim Erdoğan da törende yaptığı konuşmada, basın mensuplarının akreditasyon ile ilgili mücadelesini somut bir sonuca ulaştırdıklarını  ancak  yargı kararlarına rağmen, adaletsiz uygulamaların devam ettiğini vurguladı. Erdoğan, “Elimizde tam 4 tane kapı gibi yargı kararı var. Yüce mahkeme, basın mensuplarının akreditasyonunun, bir kamu görevi olması nedeniyle, Futbol Federasyonu veya TSYD tarafından değil, bizzat kamu kurumu tarafından yapılmalıdır, ki o kurum da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve ona bağlı Spor İl Müdürlükleridir, hükmüne varmıştır. Son derece açık olan yargı kararlarına karşın, Anadolu’da meslektaşlarımızın adaletsiz uygulamalara hedef olmasını ve yukarıda sözünü ettiğim kuruluşlara adeta korsan akreditasyon uygulaması yaptırılmasını esefle karşılıyoruz. Üstelik bu hukuksuzluk, Spor Bakanlığı koltuğunda hukukçu kimliğiyle oturan bir Bakan’ın gözü önünde yaşanmaktadır. Ancak ASGD’nin kararlı mücadelesi sürecek ve bu konu er ya da geç, tüm meslektaşlarımızın arzu ettiği adil bir uygulama başlatılıncaya değin sürecektir. Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu’na hem duyarlılıklarından ötürü hem de bu mücadeleye koydukları son derece anlamlı katkılardan ötürü çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Tepebaşı Belediyesi Özdilek Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene katılan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay da konuşmasında şunları kaydetti:

"Eskişehir basını bu ülkenin en kıymetli basınlarından biri. Biz sadece yerel basının değil ulusal basının da Anadolu'nun her köşesinde emek veren gazetecilerinde özgür olmasını arzu ediyoruz. Kin ve intikamla, yalan ve iftirayla, şantaj haberciliğiyle değil bunun dışındaki her şeyle daha fazla özgürlük olsun istiyoruz. Herkes daha güzel bir Türkiye için uğraşıyor. Basında bunun bir parçasıdır."

Aynı törende, EGC tarafından “DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK” ödülü verilen Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de Eskişehir'in insanların kardeşçe yaşadığı bir kent olduğunu ifade ederek, "Bütün herkesi ayrımsız seviyorum. Türkiye'yi çok seviyoruz. Böyle bir günde herkesin bu ülkede saygı ve sevgiyle yaşamasını diliyorum" diye konuştu.

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca da yaptıkları yarışmayı her yıl düzenlediklerini belirterek, gazetecilerin yaşadıkları sıkıntılar karşısında kendilerine destek verilmesini istedi. Eskişehirli gazetecilerinin çok kaliteli bir haber anlayışı olduğunu ifade eden Karaca, ödül alan gazetecilerin başarılarının devamını diledi.

Konuşmaların ardından "Haber Dalı"nda Çağlar Özyazıcı-Sakarya Gazetesi (Okul yolu çile dolu), Yüksel Başağaç - Sakarya Gazetesi (10 numara yağcılık), Ali Naki Erdoğan - İstikbal Gazetesi (Sınav yeri inşaat alanı çıktı) ödülünü alırken,

"Fotoğraf Dalı"nda Göksel Demiral - Sonhaber Gazetesi (Analar ne evlatlar doğuruyor), Merve Taver - Anadolu Gazetesi (Bu nasıl gözaltı), Kaan Özcan - Sakarya Gazetesi (Utandıran fotoğraf), "Sayfa Düzeni Dalı"nda Ali Çalık - Anadolu Gazetesi, Burcu Arda - Sonhaber Gazetesi, "Söyleşi Dalı"nda Saadet Yörükçü Kefal

Hürriyet Gazetesi (Mezara değil, pazara kadar), Özge Zaim - İstikbal Gazetesi

(Doktorlar boyacı oldu), Ergün Haktanıyan - Posta Gazetesi (Tacı da korneri de biliyoruz), "TV Haber Dalı"nda Rasim Kılıç - ES TV (Asansörler), Özgür Erensözler

TRT (Kanserli çocukların okuma mücadelesi), Kaan Akansu - Kanal 3 (48 yıllık baklava ustası yılın ahisi), "TV Programı Dalı"nda ise Soner Yüksel - ES TV

(Deplasman Öyküleri), Selçuk Arat - Kanal 26 (Kayıt altında) ödüllerini aldı.

Etkinlikte, Sertel'e de "Özgürlük ve Demokrasi" ödülü verildi.

Programa, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Eskişehirspor Kulübü Başkanı Halil Ünal, TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, gazeteciler ve davetliler katıldı. 
Yükleniyor...